Հայաստանի անդամակցությունը ԵՄ-ին նրա առջև կփակի ԵԱՏՄ շուկան․ Օվերչուկ
Երևանը գիտի, որ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրամիությանը կհանգեցնի նրան Եվրասիական տնտեսական միությունից (ԵԱՏՄ) դուրս գալուն և այս երկրի համար ԵԱՏՄ շուկայի փակմանը։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այստեղ լուծումը շատ ակնհայտ է։ Եվրամիության հետ շուկաների բացումը կնշանակի շուկաների փակում Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Հակառակ դեպքում, մեր արտադրողները կտուժեն Եվրասիական տնտեսական միությունում, դա ակնհայտ է»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։ Նա մանրամասնել է, որ Հայաստանի համար «ԵՄ-ի հետ ներմուծման մաքսային դրույքաչափերի զրոյացումը ինքնաբերաբար կնշանակի վերադարձ ԵԱՏՄ-ի հետ մաքսային և մաքսային սակագներին»։
«Մեզ համար, իհարկե, սա ազդանշան է, որ Եվրամիությանն անդամակցելու սկիզբը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու սկիզբն է»,- նշել է Օվերչուկը։
Նա վստահ է, որ «դա բացարձակապես ակնհայտ է ցանկացած մարդու համար, ով թեկուզ մի փոքր ծանոթ է այս երկու ինտեգրացիոն ասոցիացիաների կառուցվածքին»։
«Այստեղ նրանք միանգամայն հստակ գիտեն, որ հետևանքներն այսպիսին են լինելու, այստեղ ոչ ոք չպետք է պատրանքներ ունենա»,- ընդգծել է ՌԴ փոխվարչապետը։