Բաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը․
Ցավոք սրտի մարդկության պատմությունը լի է ցեղասպան պետություններով և առաջնորդներով, սակայն հազվադեպ են այն պետությունները, որոնք ոչ միայն իրագործում են սիստեմատիկ ցեղասպանություններ, այլև զբաղվում են սեփական ժողովրդի պատմության «ցեղասպանաշինությամբ», այսինքն պատմական անցյալի միֆական «ցեղասպանություններով» ձևավորում են ցեղասպանվածի սինդրոմ և դրա վրա կառուցում վրեժի ու հակադարձման քաղաքական անհրաժեշտության գիտակցություն։ Նման գործընթացների փայլուն օրինակ է Ադրբեջանի վերջին տասնամյակների ալիևյան վարչակարգի՝ էթնիկ ատելության պատմականացման և ընդհանուր թշնամու կերպարի շուրջ օրակարգային համախմբման քաղաքականությունը։
Այս երևույթն իրավամբ կարելի է համարել հոգեբանական ահաբեկչություն սեփական բնակչության պատմական հիշողության նկատմամբ, երբ արհեստականորեն ձևավորվում են պատմական կոլետիվ տրավմատիկ բարդույթներ՝ դրանց հաղթահարման ընթացիկ քաղաքական անհրաժեշտությամբ։ Սակայն խնդրի բարդությունը կայանում է նրանում, որ նման գործընթացները տեղի են ունենում հարևան ժողովուրդների՝ մասնավորապես հայերի պատմության խեղման համադրությամբ։ Վերջին հարյուրամյակի ընթացքում առնվազն մի քանի անգամ պատմական Գարդմանի, Շիրվանի, Նախիջևանի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ադրբեջանական բոլոր վարչակարգերն իրականացրել են շղթայական ցեղասպանություններ, որոնք հստակորեն բնորոշելի են որպես նպատակադիր և պլանավորված հակահայկական գործողություններ, սակայն նման քայլերի համար երբևէ արժանի պատասխանատվություն չկրած պետությունը փորձում է հակառակ կերպարի ստեղծմամբ թոթափել ցեղասպանողի պիտակավորումը, մինչդեռ պատմական փաստերը խոսում են բոլորովին այլնի մասին։
Այսօրը Ադրբեջանում հանիրավի կերպով նշվում է որպես «ադրբեջանցիների ցեղասպանության օր»։ Ադրբեջանական վարչակարգը, խոսելով 1918թ․ մարտին Բաքվում իշխանության համար պայքարի մասին, դրան տալիս է էթնիկ բախման բովանդակություն` խեղաթյուրելով փաստերը և ժամանակակիցների վկայությունները։ Սակայն որքանո՞վ է արդարացի մոռացության տալ Հաջի Զեյնալ Աբդին Թաղիևի հետևյալ վկայությունը․ «Բաքվի իրադարձությունները հայ-թաթարական բախումների բնույթ չեն կրել, կռիվների ամբողջ ընթացքում թուրքերը ձեռք չէին տալիս թրքական թաղամասերում և տներում ապրող հայերին: Իսկ հայկական զորամասերը փրկեցին և ապաստան տվին ավելի քան 14.000 մահմեդականների, որոնց հետ վերադարձրին պարսից հյուպատոսի միջոցով»: 14․000 մահմեդականների փրկության փաստը այսօր Ադրբեջանում նենգափոխվել է ցեղասպանության։ Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ Ադրբեջանի մասին։
«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը կոչ է անում Ադրբեջանին վերջ տալ պատմաշինարարության քստմնելի քաղաքականությանը և դրանով չարժեզրկել ցեղասպանության երևույթի օբյեկտիվության և պատժելիության կարևորությունը։ Մենք, որպես ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականության վերապրողներ, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը աչալուրջ գտնվել Ադրբեջանի նախաձեռնած պատմական ձեռնածությունների նկատմամբ։
Բաքվի հայերի ջարդեր, սպանված հայերը, 1905թ․
Ընտրության հենց գիշերը կենացները քաղցրացան. Արմեն ԱշոտյանՆիկոլը երեւի ստիպված կլինի «գցել» ԵվրոպայինՈւկրաինական պատերազմը կտրուկ կսրվի«Միլան»-«Ինտեր». Մեկնարկային կազմեր Իլոն Մասկը չի հեռանում պաշտոնից. Սպիտակ տունը հերքում էՍարսափելի առաջարկ էր. Տկաչենկոն` Սպերցյանի համար «Լանսի» արած առաջարկի մասինՌուսները գրավել են ռազմավարական նշանակության բնակավայր եւ սկսել գրոհել երկրորդը (Քարտեզ, Տեսանյութ)Իսկ Իրանում ընդամենը ծաղրում են Թրամփի ռազմատենչությունըՌԴ-ն ուժեր է կուտակում Լիմանի վրա լայնածավալ հարձակման համար, ունի տասնապատիկ առավելություն. Պատերազմի ուսումնասիրության ամերիկյան ինստիտուտТу-22М3 ստրատեգիական ռմբակոծիչը կործանվել է Իրկուտսկում (Տեսանյութ)Արեւմտամետ եւ ռուսամետ ընտրողների քանակը փոփոխվել է. Արմեն Բադալյան Տրանսգենդեր Լիլիթ Մարտիրոսյանը Վարդան Ղուկասյանի դեմ գլխավոր դատախազություն բողոք է ներկայացրելԿյանքից հեռացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռաֆայել ԳրիգորյանըՀայաստանը կարող է հայտնվել մեծ աղետի շեմին. Հայկ ԱյվազյանՀաստատ կխոսեմ, չեմ լռելու. Մարտուն Գրիգորյանը խոսել էԱՄՆ-ը պատրաստվում է հարձակվել Իրանի վրա. Daily MailՄարդիկ պատրաստ են ցանկացած տեսակի կրակ ու պատժի, միայն թե… Կարապետ ՊողոսյանՎիլեն Գաբրիելյանն անամոթաբար ստում է. Կորյուն ՍիմոնյանԼյարդդ ոնց ա, լյարդդ... ԸՆԿԵՐ ՓԱՆՋՈՒՆԻԷ՜յ, նավավար, ի՞նչ ես անում, ո՞ւր ես նստում դու նավակ…Քանի հիշում ենք Ռոբերտին, մեր տղաներին, Արցախը կա, ամեն ինչ կարելի է հետ բերելՇնորհիվ «Լեվ Գրուպ» փաստաբանական գրասենյակի ղեկավար Լեվոն Բաղդասարյանի՝ բարձր ատյանում արձանագրվեց «Իրավունքի» բացարձակ հաղթանակը «Կյանքի խոսքի» նկատմամբ Գյումրիում ժողովուրդը հստակ ցույց տվեց, որ ատում է Նիկոլ Փաշինյանին. Կարապետ Պողոսյան (ԱՆՈՆՍ)Ռուսաստանի մասին Թրամփի հայտարարությունները ՆԱՏՕ-ին «փակուղի են մտցրել»Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը չի համապատասխանում իրականությանը․ ՀՀ ՊՆ«Գնդակը Հայաստանի դաշտում է»․ Ալիևը նշել է խաղաղության պայմանագիրը կնքելու պայմաններըՂուկասյանը այսօր կապվել է ինձ հետ, նա պատրաստ է հանդիպել եւ քննարկումներ ծավալել առանց որեւէ նախապայմանի․Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը նոր մանրամասներ է ներկայացնում Ո՞ւմ է պետք այս թոզփչոցին. ԶԱՐՄԱՆՔԿՐԵՎՈՐ.Հունիսի 30-ից Ռուսաստան մեկնողները պետք է 72 ժամ առաջ տեղյակ պահեն ՌԴ պատկան մարմիններինՉեմ կարող փաբ չգնալ, հաճույք եմ ստանում. ՔՊ-ականԱհասարսուռ. Ինքնասպան եղած կնոջ վերջին գրառումը՝ մահից 1 օր առաջTikTok-ը անջատում է իր լուսանկարների փոխանակման հավելվածըՈւկրաինայի օրինակը հստակ ցույց է տալիս՝ ինչ կարող է տեղի ունենալ երկրի հետ, որը, հայտնվելով ՌԴ-Արևմուտք դիմակայության սահմանին, կդադարի հետևել ազգային շահերին. ԿոպիրկինՍպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանն էապես չի փոխվիԿրեմլը խոսել է Ուկրաինայի հարցով խաղաղ բանակցությունների մասինՀանրապետության հրապարակից տեսանյութ տարածած թnւրք բլոգերի նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել. ՔԿԹուրքերը 72 օբյետ են սեփականաշնորհել ՀՀ֊ումԳերմանիայի նախագահ Շթայնմայերը Արցախն ադրբեջանական է անվանել․ արդբեջանական ԶԼՄՇուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ իսրայելական հեռուստաալիք (տեսանյութ)Ֆրանսիայում սարսափել են Զելենսկու հայտարարություններիցԶուրաբիշվիլին հայտարարել է Վրաստանում բողոքի ցույցերը «նոր թափով» սկսելու մասինԱմերիկյան 3 խոշոր ավտոարտադրողներ կտուժեն Թրամփի մաքսատուրքերիցՄարտուն Գրիգորյանի թիմակից Անահիտ Խալաթյանն ազատության մեջ էԱյսօր Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները խաղաղության հասնելու հարցում բավականին մոտ են. ԱլիևՈւմ պատճառով է ՆԱՏՕ-ն դադարել քննարկել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերանայման հարցըԵրևանում է դաշնակահար Ժան-Պոլ Գասպարյանը9 տարի առաջ, այս օրը, վերջին անգամ լսեցի քո ձայնը․ Ադամ Սահակյանի մայրը գրառում է կատարելՊնդում եմ, որ բոլոր նախագծերը ունեն ռազմավարական նշանակություն Հայաստանի Հանրապետության համար. Վիլեն ԳաբրիելյանՆիկոլը վերածվել է քաղաքական խրթվիլակի, որը չի հենվում ոչ իր թիմի, ոչ էլ ժողովրդի աջակցության վրա. Արմեն ՀովասափյանՍերժ Սարգսյանը հարգանքի տուրք է մատուցել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսների հիշատակին