Շատ իրատեսական է. Տնտեսագետը` Գյումրին ազատ տնտեսական գոտու վերածելու մասին
Երրորդ տեղը զբաղեցրած «Մայր Հայաստան» դաշինքի Կարեն Սիմոնյանն իր նախընտրական ծրագրում, մեղմ ասած, մանիպուլյատիվ էր: Այսպիսով՝ նախընտրական ծրագրում գրել են, թե Գյումրիում կառավարման ղեկը ստանձնելու պարագայում հետեւողական են լինելու, որպեսզի քաղաքը դառնա Հայաստանի բիզնես մայրաքաղաք՝ ազատ տնտեսական գոտում ներդրման եւ ազատ քաղաքի կարգավիճակ ստանալու համար: «Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման եւ հարկային ռեժիմի թեթեւացման առումով ազատ քաղաքի կարգավիճակ սահմանելու մեր առաջարկը ստորագրահավաքի ժամանակ արժանացել է ավելի քան 7700 գյումրեցու հավանությանը: Մենք պարտավոր ենք լսելի դարձնել գյումրեցիների ձայնը», - ասված է նախընտրական ծրագրում:
Որքանով է իրատեսական Գյումրին ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման եւ հարկային ռեժիմի թեթեւացման առումով ազատ քաղաքի կարգավիճակ սահմանելու առաջարկը հետաքրքրվել ենք տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանից, ով ի դեպ, ներկա էր այդ քննարկմանը: Եվ ահա տնտեսագետը, որքան էլ զարմանալի հնչի նկատեց.
-Շատ լավ ծանոթ եմ այդ ծրագրին եւ համարում, որ դա շատ իրատեսական է, այսօր այդ նախապայմանները, հնարավորությունները կան: Իսկ մանրամասն խոսելու համար, երկար ժամանակ կպահանջվի, հիմա դրա ժամանակը, կներեք, չունեմ: