Ինքն ուզում է, որ մեզ վախեցնի, բայց ինքը պետք է վախենա, նա խիղճ չունի. Արա Աբրահամյանը Փաշինյանի մասին Խամենեին պատասխանել է Թրամփի՝ Իրանը ռմբակnծելnւ uպառնшլիքին ՈւՂԻՂ․ Ավինյանը վարում է Երևանի քաղաքապետարանի հերթական նիստը Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Խնածախի ուղղությամբ, վնասվել է բնակելի տուն. ՊՆ Թրամփը հայտարարել է, որ չի ցանկանում արգելափակել TikTok-ը ՄԱՐՏԻ 31-Ի ՁԵՐ ՌՈՄԱՆՏԻԿ ՀՈՐՈՍԿՈՊԸ Պատմության արյnւնnտ էջերը վերջնական շրջելու պատմական հնարավորություն է ստեղծվել, բայց դրա համար Հայաստանը «պետք» է փոխի Սահմանադրությունը. Ադրբեջանի ԱԳՆ Տարադրամի փոխարժեքները մարտի 31-ին Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Ապրիլին Բարձրագույն ուժերը կպաշտպանեն Կենդանակերպի 4 նշաններին
15 հազար դրամ տուգանքը կամայական եւ քմահաճ որոշում է. Աշոտ Նուրիջանյան
Հասարակական տրանսպորտում առանց փոխադրավարձը վճարելու օգտվելու կամ արտոնություն ունեցողների փոխարեն երթեւեկելու համար՝ հանրային քննարկման է ներկայացվել օրենքների նախագծերի փաթեթ, որով նախատեսվում է վարչական պատասխանատվության ենթարկել քաղաքացիներին` 15.000 դրամի չափով: Այս մասին հայտարարել է քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը։ Թեմայի շուրջ «Իրավունք»-ը զրուցել է փատաբան ԱՇՈՏ ՆՈՒՐԻՋԱՆՅԱՆԻ հետ:
Միանգամայն կանխատեսելի է այս վարքագիծը: Վերջին տարիներին թե՛ գործադիր, թե՛ համայնքային իշխանությունը զբաղված են քաղաքացիների կյանքը հնարավորինս բարդացնող օրինագծերի առաջխաղացմամբ, եւ երբ տրանսպորտի սակագնի թանկացումը հանրության մոտ բողոքի ալիք բարձրացրեց, համենայն դեպս, ինձ համար պարզ էր, որ հաջորդ քայլը լինելու է, ինչպես միշտ, քաղաքացիներին տուգանելը:
Արդյո՞ք տուգանքի չափը չպետք է սահմանվեր մեկ ուղեվարձի գումարի նվազագույն չափով՝ 150 դրամ:
Վարչական տույժը համարվում է պատասխանատվության միջոց եւ կիրառվում է՝ նպատակ ունենալով վարչական իրավախախտում կատարած անձին դաստիարակել, ինչպես նաեւ կանխել ինչպես իր իսկ` իրավախախտողի, այնպես էլ այլ անձանց կողմից նոր իրավախախտումների կատարումը: Այս առումով ակնհայտ է, որ իշխանությունները տուգանքի նման չնչին գումար չէին սահմանի:
Ի՞նչ եք կարծում՝ 15.000 դրամը ողջամի՞տ է՝ որպես տուգանքի գումար:
Իհարկե՝ ոչ: Իմ համոզմամբ, քաղաքացիների կողմից տրանսպորտի սակագնի թանկացման դեմ բողոքները եւ բոյկոտը պայմանավորված են ոչ թե քաղաքական հետաքրքրասիրությամբ, այլ այն հանգամանքով, որ քաղաքացիները պարզապես չունեն ավել գումար: Իշխանությունները տպավորություն են ստեղծում, որ թանկացումը բոյկոտող քաղաքացիները սոսկ քաղաքական ակցիա են իրականացնում, եւ որ այդ ակցիաները հարկավոր է զսպել տուգանքով: Մինչդեռ, իմ համոզմամբ, քաղաքացիներն իրականում դժվարանում են վճարել եկամուտների սղության պատճառով: Ինչ վերաբերում է 15.000 դրամի, որպես տուգանքի չափի կամայական ընտրությանը, հարց է առաջանում, ինչու ոչ՝ 3.000 կամ 5.000 դրամ, այլ 15.000 դրամ: Այս հարցի պատասխանը քաղաքացիներին տուգանել ջանացող պաշտոնատար անձինք, իհարկե, չունեն եւ չեն կարող ունենալ: 15.000 դրամի չափի ընտրությունը կամայական եւ քմահաճ որոշում է:
Ըստ Ձեզ, այս նախագծերի փաթեթն, այդուհանդերձ, հավանության կարժանանա՞ եւ նման տուգանքի մեխանիզմը կգործի՞:
Գուցե որոշ ձեւական լրամշակումների ենթարկվեն նախագծերը, մինչդեռ բովանդակային առումով համոզված եմ, որ տուգանքի մեխանիզմն ընդունվելու է: Միամտություն է կարծելը, որ օրենսդիր, գործադիր եւ համայնքային իշխանությունները գործում են միմյանցից անջատ, եւ որ իշխանության որեւէ թեւ հնարավոր է, որ դեմ քվեարկի տուգանքի մեխանիզմի ներդրմանը:
Այսինքն, Դուք կարծում եք, որ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ինքնավա՞ր չեն:
Ոչ թե կարծում եմ, այլ համոզված եմ: Տեղական ինքնակառավարում, որպես այդպիսին, բովանդակային առումով գոյություն չունի. Երեւանի քաղաքապետարանը, փաստացի, անմիջականորեն եւ ինձ համար նաեւ անթաքույց ենթարկվում է գործադիր իշխանությանը: Սա իմ կարծիքն է՝ ոչ միայն որպես պրակտիկ իրավաբան, այլ նաեւ որպես ՀՀ քաղաքացի եւ Երեւանի բնակիչ:
ՆԱՆԱ ՍԱՐԳՍՅԱՆ
Ինքն ուզում է, որ մեզ վախեցնի, բայց ինքը պետք է վախենա, նա խիղճ չունի. Արա Աբրահամյանը Փաշինյանի մասինՇուլցը դատապարտել Է ԹրամփինԽամենեին պատասխանել է Թրամփի՝ Իրանը ռմբակnծելnւ uպառնшլիքինՈւՂԻՂ․ Ավինյանը վարում է Երևանի քաղաքապետարանի հերթական նիստըԱդրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Խնածախի ուղղությամբ, վնասվել է բնակելի տուն. ՊՆԹրամփը հայտարարել է, որ չի ցանկանում արգելափակել TikTok-ըՄԱՐՏԻ 31-Ի ՁԵՐ ՌՈՄԱՆՏԻԿ ՀՈՐՈՍԿՈՊԸՊատմության արյnւնnտ էջերը վերջնական շրջելու պատմական հնարավորություն է ստեղծվել, բայց դրա համար Հայաստանը «պետք» է փոխի Սահմանադրությունը. Ադրբեջանի ԱԳՆՏարադրամի փոխարժեքները մարտի 31-ինԻ՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերինԱպրիլին Բարձրագույն ուժերը կպաշտպանեն Կենդանակերպի 4 նշաններինՀայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարըՋուր չի լինիՇնորհավորում եմ քաղաքացու վստահությանն արժանացած, ընտրություններում հաղթած բոլոր քաղաքական ուժերին եւ թեկնածուներին․ ՓաշինյանԱրեգակի վրա M դասի միանգամից հինգ բռնկում է տեղի ունեցել18+ քվեաթերթիկ ԳյումրիիցՔՊ-ն Գյումրիում նախնական տվյալներով միայնակ իշխանություն չի կարող ձևավորել. ՂալումյանՊրոդյուսերը եւս միացավ ՎարդանիկինՈվ չհրապարակի նրա ****** տամ, միկրոֆոնը կտամ գլխիդ. ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի լկտի պահվածքը (Video) 18+Թրամփը սկսեց նորից սպառնալ իրեն «գցել» փորձող ԶելենսկունԹուրքիայում համազգային արշավ է սկսվել Էրդողանի հրաժարականի և արտահերթ ընտրությունների համարՄուրմանսկում զինյալը 14 հարկանի շենքի տանիքից անկանոն կրակ է բացել փողոցով անցնողների ուղղությամբ (Տեսանյութ)ՔՊ-ականները շեֆի SMS-ից են այսօր արթնացելՎարդանիկին միացավ Թեւանյանի թեկնածուն. Գյումրիում կրքերը եռում են ԲԱՑԱՌԻԿ. Հելնեն երկինք իջնեն ներքեւ ոչ մի փոխզիջում. Ինչ է ասել Փաշինյանը արցախցիների մասինԿԸՀ-ն ամփոփել է 82 տեղամասերից 81-ի արդյունքները․ ՔՊ-ն ստանում է ձայների մոտ 36.8%-ը, ընդդիմադիր ուժերը՝ շուրջ 50%-ըՈվքեր, քանի մանդատով կղեկավարեն Գյումրին.ՖՈՏՈՍԿԱՆԴԱԼ. ՔՊ-ական Նավակ ճոճողը ճոճվում է ԳյումրիումԱմերիկացիները մեզ դավաճանել են. Զապորոժեում գերված ուկրաինական զինվորական (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ) Փարաքար խոշորացված համայնքում Միասնություն դաշինքը հաղթել է միաձայն«Քիր Սթարմերը խելագար է, ով մեզ բոլորիս մղում է դեպի միջուկային պատերազմ». Daily MailՀայտնի է, որ թեկնածուն քանի տոկոս է ստացելՎԻԴԵՈ. Ինչ հայհոյախառն միջադեպ է տեղի ունեցել ՔՊ-ական հարբած պատգամավորների, վարչապետի խորհրդականի ու Շիրակի նախկին մարզպետների մասնակցությամբ.18+50,06%֊ն ընդդեմ 36%֊ի. Գյումրիի ՏԻՄ ընտրությունների վերջնարդյունքը (82 տեղամասերի տվյալները)Ազատություն ԴՕԿ-ին. գյումրեցու գրառումը՝ քվեաթերթիկի վրաՊատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի լկտի և հայհոյախառն պահվածքը «Եվրոմեդիա 24»-ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ (տեսանյութ)Գյումրիում ձերբակալվել է 4 քաղաքացի, որոնցից 3-ը 70-անց, 80-անց ու 90-անց կանայք ենՓարաքար համայնքում, ըստ նախնական գնահատումների, 57 տոկոս ձայներով հաղթանակ է տանում ընդդիմադիր Վոլոդյա ԳրիգորյանըՓարաքարում տոնում են «Միասնություն» դաշինք  լիդեր Վոլոդյա Գրիգորյանի հաղթանակը (Տեսանյութ)Գյումրիի թիվ 31/45 տեղամասի արդյունքները. Վարդան Ղուկասյանն առաջատար է հսկայական առավելությամբ«ՀԱՂԹԵՑԻ ԹՈՒՐՔ ՄԱՐԶԻԿԻՆ ԴԱՌՆԱԼՈՎ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ՉԵՄՊԻՈՆ». ԱԶԱՏ ՈՃԻ ԸՄԲՇԱՄԱՐՏԻ ԵՎՐՈՊԱՅԻ Մ20 ՏԱՐԵԿԱՆՆԵՐԻ ՉԵՄՊԻՈՆ, Մ23 ՏԱՐԵԿԱՆՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ՓՈԽՉԵՄՊԻՈՆ ԿՆՅԱԶ ԻԲՈՅԱՆՔՊ-ի Սարիկը առաջին տեղում է, բայց քաղաքապետ դառնալու շանսեր չունի31/48-ում առաջատարը Մարտուն Գրիգորյանն է31/9-ում Սարիկն առաջատար էՀայտնի են Մարտուն Գրիգորյանի ցուցանիշներըԸնտրական տեղամասերից ստացած առաջին տվյալները կտեղադրվեն ԿԸՀ կայքում31/62-ում հաղթում է ՍարիկըՓարաքարից վերջին տվյալներըԳյումրու ՏԻՄ ընտրությունների նախնական պատկերը՝ 8 ընտրատեղամասերից31/43-ում Վարդանիկը կրկնակի հաղթանակ է տանում