Արմեն Սարգսյանին Մոսկվայում պայթեցնելու գործով ձերբակալվել է ՀՀ 2 քաղաքացի. RT
Մոսկվայում Հայաստանի երկու քաղաքացի ձերբակալվել է «ԱրԲատ» գումարտակի հիմնադիր Արմեն Սարգսյանի սպանության գործով, հայտնել է RT-ն։ Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ հետաքննության ընթացքում անվտանգության ուժերը բացահայտել են «Ալ առագաստներ» բնակելի համալիրում պայթյուն կազմակերպած ենթադրյալ հանցագործին, որն իբր 58-ամյա Պարույր Մ.-ն է։
Օրեր անց բերման են ենթարկվել նրա երկու ծանոթները, որոնց հետ իբր պայթյունից քիչ առաջ նա տեսնվել է ընդհանուր տոնի ժամանակ։ Այս մասին հայտնել է ձերբակալվածներից մեկի եղբայրը։ Երկու կասկածյալները երկար տարիներ զբաղվել են մարզական-պարահանդեսային պարերով Հայաստանում եւ Ռուսաստանում։ Նրանցից մեկը միջազգային կարգի պարող է, մյուսը վարսահարդար է Խիմկիում։
Մոտ երկու շաբաթ առաջ բերման են ենթարկվել 44-ամյա Արման Պ.-ն եւ 61-ամյա Հրաչյա Պ.-ն։ Մոսկվայի հյուսիս-արեւմուտքում գտնվող էլիտար բնակելի համալիրում փետրվարի 3-ի առավոտյան պայթյուն է որոտացել։ Արդյունքում՝ վիրավորվել է հինգ մարդ, այդ թվում՝ մեկը Գորլովկայից, ԴԺՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի ղեկավար եւ «ԱրԲատ» գումարտակի ստեղծող Արմեն Սարգսյանը։ Ստացած վնասվածքներից տղամարդը մահացել է հիվանդանոցում։ Մի շարք լրատվամիջոցներ հայտնել են, որ պայթյուն իրականացնողի ինքնությունն արդեն պարզվել է. նա, իբր, ծնունդով Էջմիածին քաղաքից է՝ 58-ամյա Պարույր Մ.-ն։
Ուժային կառույցներում RT աղբյուրների համաձայն՝ պայթյունի վայրում իրոք հայտնաբերվել է նրա աճյունը, ինչպես նաեւ բջջային հեռախոս եւ բնակարանի բանալիներ։ Սակայն արդյոք նա է եղել պայթյունն իրականացնողը, թե պատահաբար է հայտնվել պայթյունի վայրում՝ առայժմ պարզ չէ։ Ինչպես պարզել է RT-ն, նույն անուն-ազգանունով եւ ծննդյան տարեթվով անձը նշված է արտահոսած տվյալների բազաներից մեկում: 2000-ականների սկզբին նա գրանցված էր Սամարայում։ 2001թ. դեկտեմբերին նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ Քր. օր. 156-րդ հոդվածով. «Անչափահասին դաստիարակելու պարտավորությունների չկատարումը, որը կապված է դաժան վերաբերմունքի հետ»:
Պայթյունից մի քանի օր անց իրավապահները սպանությանն առնչություն ունենալու կասկածանքով բերման են ենթարկել Արման Պ.-ին եւ Հրաչյա Պ.-ին։ Երկու ձերբակալվածները ծնվել եւ մեծացել են Վաղարշապատում եւ երկար տարիներ աշխատել են Ռուսաստանում։ «Ալ առագաստներ»-ում տեղի ունեցած պայթյունից մի քանի ամիս առաջ Հրաչյան, Պարույրն ու Արմանը եկել էին ընդհանուր ընկերոջ ծննդյան տոնին։ Զրուցակիցը կարծում է, որ հենց խնջույքի պատճառով են ուժայինները կասկածել իր եղբորը հանցագործության մեջ։
Ոչ ձերբակալվածներից որեւէ մեկը եւ ոչ էլ ենթադրյալ պայթեցնող Մ.-ն Ռուսաստանում եւ Հայաստանում հետախուզման մեջ չեն եղել։ Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ առայժմ չեն մեկնաբանի «Ալ առագաստներ»-ում սպանության գործի հետաքննության ընթացքը։