«Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը՝ արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, գիտակցելով իր պատասխանատվությունը հայ ժողովրդի ճակատագրի առջև համայն հայության իղձերի իրականացման և պատմական արդարության վերականգնման գործում, ելնելով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի սկզբունքներից և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերից, կենսագործելով ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա…»:
ՄԻԱԺԱՄԱՆԱԿ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԽՍՀ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ԵՎ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԻ
Ո Ր Ո Շ ՈՒ Մ Ը «ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԽՍՀ-Ի ԵՎ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՎԵՐԱՄԻԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՓԱՍՏՈՒՄ Է
Հիմնվելով ազգերի ինքնորոշման համամարդկային սկզբունքների վրա և արձագանքելով հայ ժողովրդի` բռնի ուժով բաժանված երկու հատվածների վերամիավորման օրինական ձգտմանը, Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհուրդը որոշում են.
1. Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ինքնորոշման փաստը` հաստատված ԼՂԻՄ-ի մարզային խորհրդի 1988 թվականի փետրվարի 20-ի և հուլիսի 12-ի նստաշրջանների, ինչպես նաև մարզի բնակչության լիազոր-ներկայացուցիչների 1989 թվականի օգոստոսի 16-ի համագումարի և Ազգային խորհրդի հոկտեմբերի 19-ի նիստի որոշումներում:
2. Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի լիազոր-ներկայացուցիչների համագումարը և նրա ընտրած Ազգային խորհուրդը որպես մարզի ներկայումս գործող միակ օրինական իշխանություն:
3. Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհուրդը հռչակում են Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորումը: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա տարածվում են Հայկական ԽՍՀ-ի քաղաքացիության իրավունքները:
4. Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհուրդը ստեղծում են համատեղ հանձնաժողով (իր աշխատանքային ապարատով)` Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորումն իրագործելու ուղղությամբ գործնական քայլեր մշակելու համար:
5. Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհուրդը պարտավորվում են ներկայացնել Հյուսիսային Արցախի Շահումյանի շրջանի և Գետաշենի ենթաշրջանի հայ բնակչության ազգային շահերը:
6. Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահությանը, Հայկական ԽՍՀ Մինիստրների խորհրդին և ԼՂԻՄ-ի Ազգային խորհրդի նախագահությանը հանձնարարվում է գործադրել սույն որոշումից բխող բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` իրականացնելու համար Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կառուցվածքների իրական միաձուլումը միասնական պետական-քաղաքական համակարգում:
Հայաստանի Գերագույն խորհրդի 1992 թ. հուլիսի 8-ի որոշումը  սահմանում է հետեւողականորեն  աջակցել  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը պաշտպանել իր բնակչության իրավունքները: «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է ցանկացած միջազգային կամ ներքին փաստաթուղթ, որում  Լեռնյաին Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»:
ՀՀ օրենսդրությանը հակառակ`
2022թ. հոկտեմբերի 6-ին  Պրահայում  Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ  Արցախը ճանաչում է  Ադրբեջանի կազմում: Այնուհետեւ այդ հայտարարությունը  նա բազմիցս կրկնել է:
2023թ. սեպտեմբերին ՀՀ կառավարությունը հայտարարել է, որ Արցախի բնակչությանը տրված Հայաստանի Հանրապետության  անձնագրերը  վավեր չեն որպես ՀՀ քաղաքացու լիարժեք անձնագիր, այլ հանդիսանում են ճամփորդական փաստաթուղթ: Թեեւ, ՀՀ անձնագրի մասին օրենսդրական ակտերում սահմանված չեն  ՀՀ անձնագրի  երկու տեսակ:
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՀՀ պետական պաշտոնները զբաղեցնող մի շարք այլ անձինք խախտել են ՀՀ Սահմանադրության  անբաժանելի մասը հանդիսացող նախաբանը, ՀՀ Սահմանադրության 1-ին, 2-րդ, 3-րդ, 6-րդ, 23-րդ, 25-րդ, 26-րդ, 28-րդ, 32-րդ, 39-րդ, 40-րդ, 47-րդ, 60-րդ, 62-րդ, 73-րդ, 123-րդ, 146-րդ, 152-րդ, 152-րդ, 167-րդ, 176-րդ, 191-րդ հոդվածները:
Ելնելով վերոնշյալից պահանջում  ենք դատական կարգով
1. Առ ոչինչ հայտարարել Նիկոլ Փաշինյանի եւ  ՀՀ պետական պաշտոնները զբաղեցնող այն անձանց, ինչպես նաեւ` պետական իշխանության մարմինների այն հայտարարությունները, որտեղ Արցախը նշվում է Ադրբեջանի կազմում:
2. Առ ոչինչ ճանաչել պետական մարմինների այն բոլոր որոշումները, որոնցով  Արցախի բնակիչներին տրված ՀՀ պետական նմուշի անձնագրերը  ճանաչվել են ճամփորդական փաստաթղթեր եւ դատական կարգով վերականգնել Արցախի այն բնակիչների ՀՀ քաղաքացիությունը, որոնք ստացել են ՀՀ պետական նմուշի անձնագրեր:
Պահանջում ենք նաեւ ՀՀ դատախազությունից  միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ Սահմանադրությունը եւ այլ օրենսդարական ակտերը խախտելու  վերաբերյալ:
Ձեւավորում ենք իրավապաշտպանների խումբ սույն Հայտարարությանը իրավական ընթացք տալու համար:
Երեւան. 01 դեկտեմբերի 2024թ.
Ես քո Ռուբենն եմ, դու իմ Վարդանիկը. Պետրոս ՂազարյանՄահվան հոգին Ձեր խղճի վրա ծանրացավ. Աստղահոգեբանի հուզիչ գրառումըԵԱ. Էլինա Դանիելյանը առաջատարների թվում է«Ռեալ Սոսյեդադը» Արսեն Զախարյանի մասին նոր տեղեկություններ է հայտնել Մոսկվան սկսում է սպառնալ Լոնդենին եւ ՓարիզինՀակոբ Սերոբյանն արժանացել է Եվրոպական մարմնամարզության պատվավոր մրցավար կոչմանըՆիկոլի նոր դիրքային կորուստները` մոսկովյան այցին ընդառաջՀուզիչ տեսանյութ. Արման Հովհաննիսյանն այցելել է Արա Մարտիրոսյանի գերեզմանինԳերմանիայի նախագահը պաշտոնական այցով մեկնել է ԱդրբեջանՀպումը հպման հետևից, խաղի կատարյալ կառուցում. «Ինտերը»` Մխիթարյանի մասին(տեսանյութ)Թրամփը հիասթափված է ուկրաինական հակամարտnւթյան մեջ ներգրավված երկու կողմերից. Սպիտակ տան խոսնակԲաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․Բայրամովը Եվրամիության ներկայացուցիչներին բողոքել է Հայաստանի Սահմանադրության և սպառազինության առնչությամբՀաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցերՆախապատրաստվում է ՌԴ և ԱՄՆ ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը․ ԼավրովԱվելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերըՊուտինը Կրեմլում ընդունել է Չինաստանի արտգործնախարարինԹուրքիայի արտգործնախարարը կմեկնի ՖրանսիաԿադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգողԵվրոպան ուժ և միջոցներ չունի Ռուսաստանի դեմ պատերազմելու համար․ ԿՎՀ նախկին աշխատակիցԵրթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղարշյան փողոցումԶելենսկու գրասենյակը սկսել է նախապատրաստվել ընտրություններին․ ուկրաինական ԶԼՄ-ներԱրևմուտքում նշել են Ուկրաինայի հակամարտության լուծման պայմանըՎրաստանն ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ամերիկյան տարբերակըՌուս միլիարդատերերի եկամուտները 2025 թվականի սկզբից աճել ենԿրեմլը ծաղրում է պատերազմը կանգնեցնելու Արևմուտքի փորձերը. Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր ԶելենսկիՌուսաստանը նախազգուշացրել է չհարվածել Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքինԱստծուց մոռացված դժբախտներ. Հանրային Ռադիոյի տնօրենի կինը վիրավորական մեկնաբանություն է արել արցախցիների մասինՎարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը գրել էՀայաստանում ընտանեկան բռնության դեպքերը կտրուկ աճել են՝ շուրջ 2.5 անգամ. դատախազությունԱյո՛, կարող է մարդ կիրակի օրը լինել ոչ սթափ վիճակում. Արմեն Խաչատրյանը՝ Վիլեն Գաբրիելյանի պահվածքի մասինBloomberg-ի նախկին մենեջերին մահացած են գտել իր տանը. Նրա հետ միասին հայտնաբերել են կնոջ և 9-ամյա դստեր մարմիններըՄովսես Հակոբյանին և Արմեն Հարությունյանին մեղադրում են անփութության մեջԻրանի վրա հարձակման հետևանքները կարող են աղետալի լինել ամբողջ տարածաշրջանի համար, քանի դեռ «գնացքը չի գնացել», պետք է պայմանավորվել. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ-ինԵրկրաշարժՀրաժարականը մոտ է, Նիկոլ Փաշինյանը մարզերում նույնպես չունի իշխանություն. Նանե ԿարապետյանՍպերցյանը` ՌՊԼ-ի 22-րդ տուրի խորհրդանշական հավաքականումԳյումրիում եւ Տաշիրում, քիչ առաջ․ երկրաշարժ է գրանցվելՌոնալդուն կարող է վերադառնալ իր նախկին ակումբ«Ինտերը» նոր տրանսֆերային նպատակ ունի ԱԺ նախագահի հայտարարությունը՝ Վիլեն Գաբրիելյանի հրաժարականի դիմումի մասինՀայաստանը Numbeo-ի վարկածով աշխարհի 8-րդ ամենաապահով երկիրն էԵրկու բանակի գոյությունը ԵՄ-ում և ՆԱՏՕ-ում անհնար է․ ԿալլասԱդրբեջանը շատ ինտենսիվ պատրաստվում է «խաղաղության», հուսով եմ՝ ՀՀ իշխանությունները չեն շեղվի2023–24 թթ. հայ երեխաներին սկսել են ավելի քիչ որդեգրել արտերկրից. նախարարՈ՞վ է ՔՊ հաջորդ համարը, որը կփոխարինի Վիլեն ԳաբրիելյանինԱյսօր կայանալիք ֆուտբոլային հանդիպումները Եթե Գյումրու թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 17 ձայն, նրանց միջև կանցկացվի քվեարկության 2-րդ փուլ․ ՄելոյանՄազերի աճի համար կանայք պետք է ամեն օր 45 գրամ սպիտակուց օգտագործեն. Daily MailՌուսաստանում չեղարկել են Քանյե Ուեսթի համերգը նրա նացիստական եւ հակասեմական արտահայտությունների պատճառով