Ինչ խոսք, դժվար է չհամաձայնել Մելիքյանի հետ, բայց հիշենք, թե ում քաղաքական գործընկերն էր Կարեն Անդրեասյանը: Օրինակ` ընդդիմադիր ընտրազանգվածը երբեւէ հարցրե՞լ է Ռոբերտ Քոչարյանից, թե ինչու իր առաջնորդած դաշինքի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար դարձավ Սեյրան Մուշեղիչը՝ նույն Կարեն Անդրեասյանի քաղաքական գործընկերը:
Հիշեցնենք, որ ժամանակին Սեյրան Օհանյանը, Վարդան Օսկանյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ձեւավորել էին ՕՐՕ դաշինք, որի կարկառուն ներկայացուցիչներից մեկն էլ հենց Կարեն Անդրեասյանն էր: Հիմա ո՞վ ում բարեկամն է, թե՞ «կարիերիզմի ու անսկզբունքայնության»-ը դարձել է լավագույն չափանիշը, որն ընդունելի է բոլորի համար ու բոլոր ժամանակներում: Վերջիվերջո, Սեյրան Մուշեղիչը որեւէ ասելիք չունի՞ այս հարցով, թե ինչպես էր այն ժամանակվա թունդ արեւմտամետ «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Նիկոլ Փաշինյանի նկարով ոգեշնչվող Կարեն Անդրեասյանի հետ դաշինք կազմել, ո՞ւմ դեմ, ո՞ւմ համար…
ՆԻԿՈԼԻԶՄԸ ԽԺՌՈՒՄ Է ՀԱՐԱԶԱՏ ԶԱՎԱԿՆԵՐԻՆ
Հատկանշական է, որ Նիկոլ Փաշինյանը մի կողմից ընդդիմադիրներին է փորձում դատել, մյուս կողմից` հարազատ թիմի ոչ պակաս կարկառուն ներկայացուցիչներին: Ինչպես ասում են՝ դանակն էլ է իր ձեռքում, դմակն էլ:
Վերջին օրերին ակտիվորեն քննարկվում էր, որ ուժային կառույցների ղեկավարների աղմկոտ հրաժարականներին հաջորդելու է այն, որ ՔՊ-ական երկու պատգամավոր՝ Նարեկ Զեյնալյանն ու Հովիկ Աղազարյանը եւս վայր են դնելու մանդատները: Եվ ահա երեկ հայտնի դարձավ, որ Զեյնալյանը վայր է դրել, իսկ ի՞նչ եղավ մանդատ չդնող Աղազարյան Հովիկի հետ. նա հայտնվեց Հակակոռուպցիոն կոմիտեում: Ըստ նախնական տեղեկությունների` նա առերեսվել է կաշառքի գործով: Մինչդեռ Նիկոլից ահից հրաժարական տված Նարեկ Զեյնալյանն ավելի խոհեմ գտնվեց: Իհարկե, սյուռ էր նրա հրաժարականի տեքստը. «Սիրելի հայրենակիցներ, իմ նախաձեռնությամբ դադարեցնում եմ պատգամավորական լիազորություններս»: Ի՞ր նախաձեռնությամբ… Եփած հավի ծիծաղը կգար, ամբողջ հանրապետությունն էր խոսում, որ Նիկոլն ասել է, ինքն էլ դնելու է, էլ ավելորդ սեթեւեթանքը ո՞րն է:
Հայաստանում ձեւավորված նիկոլապետության դիկտատուրան հենց սրանում է, որ պատգամավորն առաջնորդվում է ոչ թե իր խղճով եւ համոզմունքներով, այլ մեկ անձի՝ Փաշինյան Նիկոլի օրվա տրամադրության տատանվող կուրսով:
Ո՞ՒՄ ՀԱՄԱՐ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԸ ՀՈՒՆՎԱՐ ՉԻ ԴԱՌՆԱ
Այնուամենայնիվ, ո՞ւմ համբերության բաժակը կլցվի ավելի շուտ՝ այն ընդդիմությա՞ն, որը թուքումուր է ուտում ե՛ւ իշխանությունից, ե՛ւ ժողովրդից, բայց, ըստ էության, օրենսդիր իշխանության մի մաս է ու առնվազն այդքանով կիսում է Նիկոլ Փաշինյանի հետ երկրին պատուհասածի ամբողջ պատասխանատվությունը, թե՞ այն նիկոլականների, որոնք մի sms հաղորդագրությամբ հայտնվեցին «կոտրած տաշտակի» առաջ, ու դեռ հարց է, թե քանիսն են էլի «փուռը» գնալու: Սա թերեւս ներքաղաքական ամենաառանցքային հարցն է: Ինչպես Բագրատ սրբազանը կասեր, դեկտեմբերը հունվար չի՞ դառնալու, թե՞ դառնալու է՝ իշխանության հեռացնելու համատեքստում:
Այս առումով բավական ուշագրավ էր այն, թե ինչ նկատի ուներ Քննչական կոմիտեի հրաժարական տված նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, երբ պաշտոնը լքելուց առաջ խոսեց 44-օրյա պատերազմի քրեական գործերի քննության արդյունքների մասին՝ դրանք համարելով կարեւոր Հայաստանի նորագույն պատմության համար:
«Մենք կարողացել ենք ամբողջությամբ քննել 44-օրյա պատերազմի հետ կապված քրեական գործերը: Մենք բոլոր ուղղություններով մանրակրկիտ քննություն ենք իրականացրել եւ բոլոր ուղղություններով արդյունքներ ունենք», - վստահեցրել է նա եւ պնդել, թե այդ արդյունքները ցույց են տալու այն իրողություններն ու իսկությունները, որոնք տեղի են ունեցել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Իսկ ի՞նչ է տեղի ունեցել 44 օրերի ընթացքում, երբ Հայաստանը պարտվեց, Արցախի կարեւոր բնակավայրեր ու դիրքեր անցան Ադրբեջանին, քննչականի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանն «Ազատություն» ռադիոկայանին տված մեկնաբանությունում ասել է, որ հնարավոր պատասխանները հենց այդ քրեական գործերում են։ Իսկ թե արդյո՞ք այս գործերով անցնում են այն բարձրաստիճան պաշտոնյաները, որոնց որոշումներից էին կախված բանակի գործողությունները, այսպես է պատասխանել. «Ես չեմ կարող հիմա այդպիսի տվյալներ տալ, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից դավաճանական գործողությունների վերաբերյալ՝ ես այդպիսի բան չեմ մտաբերում…»:
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն էլ է անոնսավորել, որ դեկտեմբերին նոր ու տհաճ անակնկալներ են սպասվում: Ըստ նրա` դեկտեմբերին գաղտնիության ռեժիմով փորձաքննությունների փուլ կմտնի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը: Այն իր հատորներով, շատ էջերի, տեսագրությունների վերծանումներով ավարտված է։ «Իհարկե, շատ բացահայտումներ կան, առանց դրա չի կարող լինել, ամեն ինչ ամբողջությամբ հրապարակվելու է ԱԺ լիագումար նիստերի դահլիճում», - ասում է Քոչարյանն ու հավելում, որ դեռեւս հայտնի չէ, թե զեկույցի ո՛ր հատվածը գաղտնի կլինի, ո՛ր հատվածը կհրապարակվի հանրության համար, բայց որ այդ բացահայտումներին հաջորդելու են քրեական գործեր, թերեւս վստահ է։
Իհարկե, ֆանտաստիկայի ժանրից է այս պահին թվում, որ Արգիշտի Քյարամյանի ու Անդրանիկ Քոչարյանի բացահայտումները դառնալու են դատավճիռ Փաշինյանի համար: Բայց ոչ ոք չգիտի, թե վաղը որտեղից ինչ զանգ կամ հաղորդագրություն կստանա: Եվ ամենակարեւորը՝ նույնիսկ եթե աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր Կուստուրիցան բեմադրի, թե ում է պետք մեղավոր ու պատասխանատու նշանակել 44-օրյա պատերազմի հետեւանքների համար, միեւնույնն է, Փաշինյան Նիկոլն այդ ֆիլմում երկրորդ պլանի դերասան չի կարող լինել, այլ միայն գերագույն գլխավոր դերակատար: Հետեւապես, Ամանորին ընդառաջ ո՞ւմ ջեբն են գցելու մեղքի առյուծի բաժինը…
Թե բա՝ ո՞վ բերեց Նիկոլին, դուք բերեցիք, ո՞վ բերեց. Կարապետ ՊողոսյանՏարոսը քաղաքապետարանի պաշտոնյաներինԻմ ստերը վճարովի են ու հայտարարագրված. Արեն ՍաֆարյանՀայտնիներից ում է նմանակելու Արամ Մանուկյանն առաջիկայումՀիմա հումորի բնագավառում հայտնվել են շատ ուժեղ մրցակիցներ` ի դեմս որոշ քաղաքական գործիչներիԼավ, կարելի՞ է չէ` մի քիչ ձեզ համեստ պահեք. ԶԱՐՄԱՆՔԱղազարյանին երանի են տալու. ԲԱՄԲԱՍԱՆՔԵս քո Ռուբենն եմ, դու իմ Վարդանիկը. Պետրոս ՂազարյանՄահվան հոգին Ձեր խղճի վրա ծանրացավ. Աստղահոգեբանի հուզիչ գրառումըԵԱ. Էլինա Դանիելյանը առաջատարների թվում է«Ռեալ Սոսյեդադը» Արսեն Զախարյանի մասին նոր տեղեկություններ է հայտնել Մոսկվան սկսում է սպառնալ Լոնդենին եւ ՓարիզինՀակոբ Սերոբյանն արժանացել է Եվրոպական մարմնամարզության պատվավոր մրցավար կոչմանըՆիկոլի նոր դիրքային կորուստները` մոսկովյան այցին ընդառաջՀուզիչ տեսանյութ. Արման Հովհաննիսյանն այցելել է Արա Մարտիրոսյանի գերեզմանինԳերմանիայի նախագահը պաշտոնական այցով մեկնել է ԱդրբեջանՀպումը հպման հետևից, խաղի կատարյալ կառուցում. «Ինտերը»` Մխիթարյանի մասին(տեսանյութ)Թրամփը հիասթափված է ուկրաինական հակամարտnւթյան մեջ ներգրավված երկու կողմերից. Սպիտակ տան խոսնակԲաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․Բայրամովը Եվրամիության ներկայացուցիչներին բողոքել է Հայաստանի Սահմանադրության և սպառազինության առնչությամբՀաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցերՆախապատրաստվում է ՌԴ և ԱՄՆ ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը․ ԼավրովԱվելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերըՊուտինը Կրեմլում ընդունել է Չինաստանի արտգործնախարարինԹուրքիայի արտգործնախարարը կմեկնի ՖրանսիաԿադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգողԵվրոպան ուժ և միջոցներ չունի Ռուսաստանի դեմ պատերազմելու համար․ ԿՎՀ նախկին աշխատակիցԵրթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղարշյան փողոցումԶելենսկու գրասենյակը սկսել է նախապատրաստվել ընտրություններին․ ուկրաինական ԶԼՄ-ներԱրևմուտքում նշել են Ուկրաինայի հակամարտության լուծման պայմանըՎրաստանն ընդունել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ամերիկյան տարբերակըՌուս միլիարդատերերի եկամուտները 2025 թվականի սկզբից աճել ենԿրեմլը ծաղրում է պատերազմը կանգնեցնելու Արևմուտքի փորձերը. Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր ԶելենսկիՌուսաստանը նախազգուշացրել է չհարվածել Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքինԱստծուց մոռացված դժբախտներ. Հանրային Ռադիոյի տնօրենի կինը վիրավորական մեկնաբանություն է արել արցախցիների մասինՎարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը գրել էՀայաստանում ընտանեկան բռնության դեպքերը կտրուկ աճել են՝ շուրջ 2.5 անգամ. դատախազությունԱյո՛, կարող է մարդ կիրակի օրը լինել ոչ սթափ վիճակում. Արմեն Խաչատրյանը՝ Վիլեն Գաբրիելյանի պահվածքի մասինBloomberg-ի նախկին մենեջերին մահացած են գտել իր տանը. Նրա հետ միասին հայտնաբերել են կնոջ և 9-ամյա դստեր մարմիններըՄովսես Հակոբյանին և Արմեն Հարությունյանին մեղադրում են անփութության մեջԻրանի վրա հարձակման հետևանքները կարող են աղետալի լինել ամբողջ տարածաշրջանի համար, քանի դեռ «գնացքը չի գնացել», պետք է պայմանավորվել. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ ԱՄՆ-ինԵրկրաշարժՀրաժարականը մոտ է, Նիկոլ Փաշինյանը մարզերում նույնպես չունի իշխանություն. Նանե ԿարապետյանՍպերցյանը` ՌՊԼ-ի 22-րդ տուրի խորհրդանշական հավաքականումԳյումրիում եւ Տաշիրում, քիչ առաջ․ երկրաշարժ է գրանցվելՌոնալդուն կարող է վերադառնալ իր նախկին ակումբ«Ինտերը» նոր տրանսֆերային նպատակ ունի ԱԺ նախագահի հայտարարությունը՝ Վիլեն Գաբրիելյանի հրաժարականի դիմումի մասինՀայաստանը Numbeo-ի վարկածով աշխարհի 8-րդ ամենաապահով երկիրն է